АРТ-ДОМІНАНТА. ІСТОРІЯ ТА СУЧАСНІСТЬ
Міжнародний конкурс виконавців на народних інструментах «Арт-Домінанта» є одним з найбільших і авторитетних музичних форумів виконавців на народних інструментах, який щорічно проводиться Харківським обласним відділенням Національної всеукраїнської музичної спілки за підтримки Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, Департаменту культури Харківської міської ради та Державного методичного центру навчальних закладів культури і мистецтв України.

Конкурс проводиться в різних номінаціях і вікових категоріях та охоплює усі щаблі музичної освіти – від учнів і викладачів шкіл естетичного виховання до студентів вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації:
Солісти (сім вікових категорій): «Акордеон», «Баян», «Бандура інструментальна», «Бандура вокальна», «Балалайка», «Домра», «Гітара», «Гучжен», «Канклес», «Сопілка», «Цимбали», «Інший народний інструмент».
Ансамблі (шість вікових категорій): «Інструментальні ансамблі», «Вокально-інструментальні ансамблі».
Оркестри/Капели бандуристів (п’ять вікових категорій).

З метою популяризації, поширення та вдосконалення різних виконавських шкіл академічного народно-інструментального мистецтва, у квітні 2013 року було започатковано І Всеукраїнський музичний конкурс «Арт-Домінанта».
Вже у першому конкурсі, який було проведено на базі факультету мистецтв Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, взяли участь більш ніж 100 учасників (солісти, ансамблі)  з багатьох регіонів України. Відзначимо, що Гран-Прі першого конкурсу «Арт-Домінанта-2013» здобули одразу два виконавця: вихованець Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка акордеоніст Любінець Назарій та представник Дніпропетровської консерваторії імені М. Глінки домрист Фоменко Леонід. З  тих пір Конкурс щорічно збирає сотні учасників з усієї України та зарубіжжя.

Гран-Прі «Арт-Домінанта-2014» здобув студент Дніпропетровської музичної академії імені М. Глінки цимбаліст Мочернюк Іван, а  в 2015 році володарем Гран-Прі став інструментальний дует Харківської дитячої музичної школи №9 імені В.І. Сокальського у складі: Бурцева Анастасія (цимбали), Клюшникова Катерина (скрипка).

У 2016 році у Конкурсі, який був присвячений 25-річчю Незалежності України, взяли участь близько 300 солістів та 45 ансамблів з 14-ти областей України! Володарем Гран-прі «Арт-Домінанта-2016» став цимбаліст Андрій Голубничий — представник Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернат ім. С. Крушельницької.

Враховуючи, що Конкурс отримав широке визнання музичної громадськості, з 2017 року Конкурс проводиться у статусі міжнародного.
У V-му Міжнародному конкурсі виконавців на народних інструментах «Арт-Домінанта» взяли участь 337 солістів та 65 ансамблів різних інструментальних складів з 19-ти областей України, а також виконавці з Білорусі, Литви, Молдови, Польщі та Франції.

У 2017 році, вперше в Україні, на музичних змаганнях подібного напрямку було введено номінацію «Канклес» (національний литовський струнно-щипковий інструмент), адже у Конкурсі взяли участь одразу п’ять виконавиць з Литви: дві учениці 10-ти річної музичної школи імені Б. Дваріонаса та три студентки, які представляли вищий навчальний заклад м. Вільнюса – Литовську академію музики та театру, а володарями Гран-Прі «Арт-Домінанта-2017» стали викладачі Запорізької дитячої музичної школи №1 —  ансамбль народних інструментів «Misevych-Band»  у складі: Місєвич О., Алейніков Д., Прокоф’єв Є. Музикант Г., Бойченко Ю.

В 2018 році географія Конкурсу стала ще більшою завдяки конкурсантам із Сербії та Китаю. Загалом, в  «Арт-Домінанта-2018»  взяла участь рекордна кількість конкурсантів: 405 солістів, 86 ансамблів та 10 оркестрів. Загальна кількість учасників «Арт-Домінанта-2018» коливається в районі 1.200 музикантів! Крім цього, вперше в Україні, було введено ще одну номінацію «Гучжен» (традиційний китайський народний інструмент).

Оцінює виконавців професійне міжнародне журі, до складу якого входять провідні фахівці з України, Білорусі, Литви, Молдови, Польщі, Франції, серед яких: народні та заслужені артисти України, заслужені діячі мистецтв України, заслужені працівники культури України, члени та керівники творчих спілок, керівники та учасники знаних творчих колективів, відомі музиканти, композитори, диригенти, лауреати міжнародних конкурсів,  концертні виконавці – солісти філармоній та концертних організацій, кандидати, доктори наук, доценти, професори – провідні педагоги України та зарубіжжя.
Для кожного члена журі щороку розробляється унікальний робочий графік на всі конкурсні дні, адже прослуховування відбуваються одночасно на декількох сценах.  Зокрема, у 2018 році, конкурсні змагання проходили на базі кількох мистецьких навчальних закладів, серед яких: Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, Харківське музичне училище імені Б.М. Лятошинського, КПСМНЗ «Дитяча музична школа №5 імені М.А. Римського-Корсакова», КЗ «Харківський Палац дитячої та юнацької творчості».

Кожного року в рамках Конкурсу відбуваються концерти, майстер-класи, творчі зустрічі за участю провідних педагогів, виконавців, діячів культури і мистецтв.  Відзначимо деякі з них. Зокрема, у рамках проведення «Арт-Домінанта-2016» відбувся концерт «Вечір баянної музики» за участю соліста Національної філармонії України, соліста ансамблю пісні і танцю ЗСУ Івана Чурилова, та соліста Харківської обласної філармонії, лауреата міжнародних конкурсів Дмитра Жарікова.


У рамках проведення «Арт-Домінанта-2017» у новій залі Харківської обласної філармонії відбувся унікальний концерт «Віртуози Європи» за участю виконавців на народних інструментах з Литви, Франції, Білорусі та України, а також презентація баянної музики Єжи Мадравскі – члена журі, композитора, професора, директора Інституту музичної освіти Університету імені Яна Кохановського (м. Кельце, Польща). 

       

Серед мистецьких подій «Арт-Домінанта-2018» відзначимо урочисте відкриття Конкурсу – масштабний концерт у Харківській обласній філармонії за участю відомих виконавців, творчих колективів, лауреатів конкурсу та членів журі з України, Білорусі, Китаю та Сербії, а також концерт у Харківській державній академії культури, присвячений 20-ти річній творчій та педагогічній діяльності Андрія Сташевського – члена журі, заслуженого діяча мистецтв України, доктора мистецтвознавства, завідувача кафедри музичного мистецтва Інституту культури та мистецтв Луганського національного університету імені Т.Г. Шевченка (м. Полтава), голови Луганської обласної організації Національної всеукраїнської музичної спілки.

У 2018 році, враховуючи побажання учасників, викладачів, керівників навчальних закладів і творчих колективів, було введено нову номінацію «Оркестри» і одразу 13 оркестрів різних інструментальних складів з семи областей України подали заявку на участь у Конкурсі.

Підсумовуючи, можна  з впевненістю сказати, що Міжнародний конкурс виконавців на народних інструментах «Арт-Домінанта» сприяє збереженню, розвитку та популяризації традицій українського народно-інструментального виконавства.
Збираючи талановитих виконавців, Конкурс дає можливість творчій молоді проявити себе і, що особливо важливо, відкриває шлях до успіху виконавцям не тільки з великих музичних центрів, але й з найвіддаленіших куточків України та інших країн світу. Конкурс надає широкі можливості для виконавців, концертмейстерів та педагогів розширювати свої професійні знання, отримати кваліфіковані консультації членів міжнародного журі, бути учасником живого обміну педагогічним та виконавським досвідом.

Ми у соціальних мережах